Kultūra

Vienkārši prieki

Jūlija Rumjanceva
03.01.2018
No 8. decembra Nacionālajā mākslas muzejā varēs apmeklēt izstādi «Tev ir pienākušas 1234 ziņas. Dzīve pirms interneta. Pēdējā paaudze». Latvijas Laikmetīgās mākslas centra veidotā ekspozīcija ir veltīta nesenajai pagātnei – laikmetam, kad mēs dzīvojām bez sociālajiem tīkliem, e-pasta un mobilajiem telefoniem.

Teksts Jūlija Rumjanceva

«Tā nav nostalģiska izstāde,» šādu versiju apņēmīgi noliedz viens no kuratoriem Kaspars Vanags. «Mūsu izraudzītais kultūras mantojums ir mazi stāsti par ciematu, ģimeņu un atsevišķu cilvēku dzīvi, intīms vēstījums par to, kā tika īstenotas horizontālās sociālās saiknes laikmetā pirms interneta. XX gadsimta 60. un 70. gados, kad cilvēkus nomāca komunistiskās ideoloģijas slogs, daudzi centās izrotāt savu personisko telpu ar dažādiem vaļaspriekiem. Fiziķi un liriķi, blatu sistēma – mūs interesēja visi šie fenomeni.»

Pirmsdigitālā laikmeta aizkustinošo mozaīku veido dažādi artefakti: diapozitīvi, pagrīdes izdevumi, mājās attīstītas fotogrāfijas, dembeļu albumi un dziesmu klades, atklātnītes ar gājieniem šaha partijā, kas, izspēlēta pa pastu, ilga divus gadus... Izstādes organizētāji vēlas rosināt siltas jūtas cilvēkos, kuri vēl nav aizmirsuši sarunas pa telefonu par divām kapeikām un telegrammas, kas ceļo tūkstošiem kilometru attālumā, nesot priecīgas vai skumjas vēstis. Savukārt jaunajai paaudzei, kas nespēj iedomāties dzīvi bez viedtālruņiem, analogās pagātnes eksponāti var izraisīt nopietnu kultūršoku. «Izstādes mērķis nav pretstatīt šos divus laikmetus, bet rosināt domas par to, kas ar mums notiek,» stāsta Kaspars Vanags.

«Tagad visu var digitalizēt, galvenais ir noskaidrot, ko vēlamies saglabāt no milzīgā kultūras mantojuma. Pēc vecāku nāves neizbēgami rodas jautājums: ko darīt ar vairākiem simtiem literatūras klasikas sējumu, kārbām ar melnbaltajām fotogrāfijām un ar roku rakstītiem dzejas albumiem? Kas mums ir svarīgs, un ko esam gatavi upurēt?»

Kaspara bērnība aizritējusi analogajā laikmetā, tomēr viņš neskumst pēc pagātnes. «Man pietrūkst tikai saldējuma «Vēsma ».» Viņš neuzskata, ka digitālais laikmets kardināli maina mūsu vērtību sistēmu, virtuālie sakari aizstāj normālas cilvēciskas attiecības, bet tehnoloģiju progress laupa spēju izbaudīt vienkāršus priekus. «Mūsu dzīve nav kļuvusi nedz labāka, nedz sliktāka. Ir mainījies viss, izņemot cilvēka dabu. Un šo domu lieliski ilustrē analogā laikmeta liecības.»

NO 8. DECEMBRA LĪDZ 4. FEBRUĀRIM.

LATVIJAS NACIONĀLĀ MĀKSLAS MUZEJA LIELĀ IZSTĀŽU ZĀLE;

WWW.LNMM.LV

dalīties

Tags

līdzīgi ieraksti

Ieteicam apskatīt