L'Hommes

Skarbais romantiķis Roberts Davi

L'Officiel Latvija
01.10.2017
Holivudas leģendārā aktiera un arī slavena mūziķa Roberta Davi balss ir kā labs vīns, kuru baudot ikreiz var atrast kādas pārsteidzošas garšu nianses...

Te sava nozīme arī brendam – uz skatuves, ja var tā teikt, līdzdarbojas viņa uzticamais partneris, pats Frenks Sinatra ar savām nemirstīgajām dziesmām, kuras Roberts Davi atdzīvina ar savu talantu. Jaunās Born Free Tour koncertturnejas ietvaros viņš nu jau otro reizi viesosies Rīgā 5. oktobrī, uzstājoties Kongresu namā, pirms tam Cēsīs.

Teksts Ērika Šmeļkova

Kāds cits Holivudas sliktais puisis Mikijs Rurks trāpīgi norādījis: «Ir daudzi, kuri cenšas ar mūziku panākt to, ko spēja Sinatra, bet Davi noteikti tam ir vistuvāk, tajā pašā laikā paliekot uzticīgs sev. Ļoti stilīga old school mūzika.»

Līdz šim Roberts Davi mūsu publikai bija vairāk pazīstams kā aktieris, bet tie, kas pirms diviem gadiem Rīgā klausījās viņa dziesmas no albuma Davi Sings Sinatra: On the Road to Romance, neskopojās ar aplausiem un ovācijām. Davi piedāvā šovu, kur katra tā sastāvdaļa ir visaugstākās raudzes.

Arī šoreiz viņš uzstāsies kopā ar izciliem pavadošā sastāva mūziķiem. Starp tiem ir Frenka Sinatras orķestra oriģinālais pianists, Grammy balvas ieguvējs Rendijs Valdmans un pasaulslavenais bundzinieks Deivids Talls. Arī pats Roberts Davi nav nekāds amatieris šajā jomā. Jaunībā mācījies pie vairākiem atzītiem vokālajiem pedagogiem, bet pēdējā laikā papildina prasmes pie vokālā skolotāja Gērija Katana, kura pedagoga kontā ir tādi izcili vokālisti kā Andrea Bočelli, Šade, Sīls, Stings, Tonijs Benets, Vitnija Hjūstone un daudzi citi. Savukārt šarmu, ar ko Roberts Davi apbur klausītājus, neviens nevar iemācīt, to varbūt iespējams tikai mantot.

Viens no Holivudas klasiķiem

Roberts Davi ir dzimis 1951. gadā itāliešu emigrantu pēcteču ģimenē. (Viņa tēvs ir no Sicīlijas, un Roberts brīvi runā itāliski.) Viņš pieder pie tās itāliešu izcelmes kino zelta blices, kurai pieskaitāmi Roberts de Niro, Als Pačīno, Frānsiss Fords Kopola. Bet slavu Holivudas filmās Roberts Davi iemantoja, atveidojot plejādi slikto puišu. Aktiera kontā patiešām ir plašs lomu klāsts – viņš spēlējis vairāk nekā 100 filmās, TV seriālos un radiošovos. Kinomīļi atcerēsies viņu ļaundara, Kolumbijas narkotiku barona Frenka Sančesa tēlā Bonda filmā «Tiesības nogalināt» (aktieris tiek uzskatīts par vienu no lieliskākajiem Bonda ļaundariem). Par sava žanra klasiku kļuvušas lentes The Goonies, Die Hard, Kill the Irishman, The Iceman ar Roberta Davi piedalīšanos. Viens no jaunākajiem darbiem ir loma populārās franšīzes The Expendables 3 pēdējā daļā. Tāpat viņa veikumu var redzēt seriālos Profile, Stargate: Atlantis un citos.

Roberts Davi ir filmējies kopā ar tādām leģendām kā Marlons Brando, Brūss Viliss, Klints Īstvuds, Benisio del Toro. Žurnāls GQ viņu salīdzinājis ar melnbaltā kino klasiķiem, norādot, ka aiz skarbās ārienes slēpjas maiga un jūtīga daba. Bet Roberta Davi debija uz lielā ekrāna notika, filmējoties kopā ar Frenku Sinatru darbā Contract on Cherry Street, kad arī aizsākās viņa sadarbība un draudzība ar leģendāro dziedātāju. Šo draudzību viņš glabā kā dārgakmeni. Viņa dziedātāja karjerā neiztrūkstošs elements ir Frenka Sinatras repertuārs līdzās amerikāņu dziesmu zelta klasikai. Roberta Davi šovs ir teatralizēts uzvedums, kur uz lielā ekrāna parādās Frenks Sinatra dažādos veidolos, uz skatuves atrodas bārs un divas glāzes. Tas ir kā dialogs starp diviem veciem draugiem – Davi un Sinatru.

Born free . . . and love

Mūsu intervijas laikā (tā notiek ar Skype starpniecību) Roberts Davi ir savā tēlā – ar iemīļoto platmali galvā. Viņš joko, ka nemaz tik briesmīgs neizskatās un vispār viņam esot laba sirds, turklāt pēdējā laikā aizvien vairāk viņš piedaloties komēdijās. Roberts Davi acīmredzami ir no tiem māksliniekiem, kas ar gadiem iegūst neatvairāmu šarmu, kad vairs nekas nav jāpierāda un var būt patiess ar sevi un citiem. Bet nu gan par konctertturneju!

Kāda ir jūsu Born Free Tour mākslinieciskā ideja, galvenais vēstījums?

Nosaukums ir atvasināts no filmas, bet ideja un vēstījums ir svarīgs ikvienam visos laikos – brīvība un mīlestība.

Jums bija iespēja tuvāk iepazīt Frenku Sinatru. Kāpēc viņš tiek uzskatīts par leģendāru personību?

Ar to, ka viņš bija izcils mākslinieks – mūziķis, aktieris, ar to vien nepietiek. Tā noteikti bija Frenka Sinatras neordinārā un arī pretrunīgā personība, tas, kā viņš tvēra savu laikmetu, viņa sociālās aktivitātes. Viņu nav iespējams atkārtot. Daudzi cenšas imitēt viņa balsi, kustības. Es savā šovā to apzināti nedaru, galvenais ir mūzika, kurā mēs satiekamies un kas ļauj man palikt pašam.

Jūsu darbības lauks ir ļoti plašs – jūs esat arī producents, scenārists, režisors. Bieži vien jūsu paaudzes ļaudis netiek līdzi pārmaiņām, ko ievieš jaunās tehnoloģijas, jaunie komunikācijas veidi.

Protams, man joprojām vieni mīļākajiem darbiem ir, piemēram, itāliešu zelta klasika – Fellīni «Saldo dzīvi» es varu skatīties vēl un vēl, tāpat filmu «Krusttēvs». Domāju, ka jaunajam laikam ir savas priekšrocības, kaut gan reizēm man tiešām pietrūkst tāda stila darbu, kur es attēlu vai katru kadru varu izbaudīt gluži kā mūziku.

Parunāsim par jūsu personīgo stilu. Kādi ir kritēriji, izvēloties apģērbu?

Tas atkarīgs no situācijas. Protams, svarīgs ir komforts, mājās varu staigāt kaut pidžamā. Aktierim nākas vilkt dažādu apģērbu, bet privāti man tomēr patīk tāda klasika, kas arī pēc 20 gadiem izskatās aktuāla.

Vai jūs kaut ko kolekcionējat?

Jā, tie ir pulksteņi – sākot no dārgiem Rolex, Cartier līdz pavisam vienkāršiem.

Un auto? Varbūt jums to ir vesela kolekcija?

Auto es uztveru kā pārvietošanās līdzekli. Man, protams, patīk labas mašīnas, bet es esmu sasniedzis tādu personības briedumu, kad man vairs nav sevi jāapliecina ar kādiem ārējiem atribūtiem.

«Daudzi cenšas imitēt Frenka Sinatras balsi, kustības. Es savā šovā to apzināti nedaru, galvenais ir mūzika, kurā mēs satiekamies un kas ļauj man palikt pašam.»

Jūs aktīvi piedalāties dažādās politiskās diskusijās. Vai pieļaujat domu kādreiz kandidēt uz prezidenta amatu? Ronalds Reigans arī savulaik bija aktieris.

Politikā vēl vairāk nekā ikdienas dzīvē ir jāmeklē kompromisi. Diezin vai es to spētu. Bet tas, par ko es iestājos, ir, ka patlaban pasaulē ir tik saspringta situācija, ka, neraugoties uz ļoti atšķirīgajiem viedokļiem, ir jāmeklē veidi, kā saprasties, kā sadarboties.

Ko jūs saprotat ar vārdu «bagātība»?

Tas noteikti nav mērāms naudā. Galvenā vērtība, uz ko vajag tiekties, ir rich in spirit – būt garīgi bagātam.

Jūsu attiecības ar naudu – esat taupīgs vai arī varat nedomājot izdot miljonu?

Teiksim tā – es ar naudu nemētājos. Pirmkārt, es smagi un daudz strdāju, lai to nopelnītu, turklāt man ir pieci bērni un trīs šķirtās sievas, un Amerikā tas ir ļoti nopietni – man par viņiem visiem ir jārūpējas. Tāpat es apzinos, ka pasaulē ir cilvēki, kas spiesti iztikt ar dolāru dienā.

Ņemot vērā jūsu jūtu pieredzi, kā jūs teiktu, kas ir mīlestība?

Man tas vienmēr bijis saistīts ar sava veida upurēšanos, domāju, katrs no kaut kā atsakās, lai saņemtu. Pat ja saproti, ka mīlestība var atnest sāpes un pārdzīvojumus, vienalga ir vērts tai ļauties atkal un atkal.

Kad jūs esat laimīgs?

Tajā brīdī, kad uz skatuves dziedu, kad sajūtu kontaktu un savstarpējo atdevi ar publiku, tā patiesi ir laimes izjūta. Jūsu publika, kurai es uzstājos pagājušo reizi, pretēji priekšstatam par atturīgo ziemeļnieku dabu bija ļoti atsaucīga un sniedza tik daudz aizkustinošu emociju.

dalīties

Tags

līdzīgi ieraksti

Ieteicam apskatīt