Tu esi šeit:
Sākums > DZĪVES STILS > SKAISTUMS > KAD ĀDAI SLĀPST

KAD ĀDAI SLĀPST

officiel.lv

Vasarā ādai mitrumu laupa karstums, saule un sāļais jūras ūdens, ziemā – sauss gaiss, vējš. Ko darīt, lai āda neciestu, un kā atjaunot zudušo mitrumu?

Vējš, sauss gaiss, ūdens, saule… apkārtējā vide sausina ādu, un vasarā tas ir īpaši aktuāli. Labākais sabiedrotais cīņā pret ūdens zudumu ir mitrinošs krēms. Tas ir viens no galvenajiem ādas kopšanas produktiem, jo novērš mitruma deficītu – ātri un ilgstoši, ja vien tiek izraudzīts atbilstīgi ādas tipam un gadalaikam. Uzziest jebkuru krēmu, uz kura rakstīts ≪mitrinošs≫, noteikti nav ilgtermiņa risinājums. Vajadzētu zināt, kāds krēms uzskatāms par labu un kā atrast sev piemērotāko.

Ādai nepieciešams mitrums

Patiesībā mūsu ādas ūdens rezerves ir labi pasargātas jau no dabas. Tā dēvētā ādas aizsargbarjera nodrošina to, ka viss mitrums neiztvaiko gaisā, un papildus par to gādā arī ūdeni saistošas substances epidermā. Turklāt ādas virsējo slāni sabiezina tauki, tāpēc ūdens var iztvaikot pavisam minimāli. Neraugoties uz to, nepietiekams ādas mitruma līmenis ir plaši izplatīta problēma. Tā pazīmes ir ādas saspringums, kairinājums, blāvums un pat lobīšanās. Piedevām āda ir pakļauta infekciju riskam un apsārtumam.

Mitruma trūkuma dēļ mazinās ādas elastība, un ap acīm un muti veidojas sīkas krunciņas – tā sauktās sausuma rieviņas.
Nepietiekams mitrums izraisa nepatīkamas sekas. Kā stāsta dermatoloģe Anna Bērziņa: ≪Lai apgādātu šūnas ar barības vielām un aizsargātos no apkārtējās vides ietekmes, ādai ir vajadzīgs ūdens. Tā saturam ādā jābūt vismaz 10 procentiem, pretējā gadījumā tajā viegli var iekļūt baktērijas, sēnītes un vīrusi.≫ Lūk, kāpēc ir tik svarīgi ik dienu aizsargāt ādu pret mitruma zudumu.

officiel.lv

Kas jāspēj mitrinošajam krēmam

Āda pati sevi aizsargā pēc principa – saglabāt mitrumu iekšienē. Tieši to vajadzētu sniegt arī labam mitrinošajam krēmam. Tam jāsatur gan tādas vielas, kas spēcina ādas aizsargbarjeru, gan tādas, kas saglabā ūdeni ādā. Piemēram, hialuronskābe veido uz ādas kārtiņu, kas vienlaikus laiž cauri gaisu, taču pasargā ādu no izžūšanas. Līdzīgu efektu sniedz alveja un aļģu ekstrakti.

Ādas barjeru dabiskā veidā spēcina lipīdiem identiska viela – keramīdi. Mitrinošajam krēmam jāsatur vielas, kas uztur ādas dabisko mitrumu, un to spēj, piemēram, aminoskābes, pantenols, glicerīns, urīnviela (urea) un pienskābe.

Ādas tips un krēma izvēle

Izraugoties mitrinošo līdzekli, svarīgākais kritērijs ir ādas tips. Ja āda jau no dabas ir sausa, mitrinošais līdzeklis ieteicams pavisam cits nekā, ja tā ir taukaina. Tāpēc iegādāties vajadzētu tikai tādus produktus, kas atbilst ādas tipam. Protams, no nepareizā krēma pasaule bojā neaizies, taču mēs riskējam ar kairinājumu, apsārtumu un poru nosprostošanos. Jebkurā gadījumā āda neizskatīsies tik veselīgi, kā varētu. Par to, vai atrasts pareizais krēms, iespējams pārliecināties jau dažas minūtes pēc tā uzklāšanas. Ādai vajadzētu būt maigai, mīkstai un gludai. Ja uz tās parādījusies taukaina kārtiņa vai apsārtums, krēms noteikti nav īstais.

Kurš tāds būs?

Normālā ādā ir labi sabalansēts tauku un mitruma līmenis. Lai tas saglabātos, nepieciešams viegli barojošs un reizē mitrinošs krēms. Ieteicamās sastāvdaļas ir, piemēram, keramīdi, hialuronskābe vai aļģu ekstrakti.

Sausai ādai nepieciešams līdzeklis, kas pēc attīrīšanas to pabaro, – tikai tā no dabas jutīgā ādas aizsargbarjera spēs veikt savas funkcijas. Ja dienā barojošu krēmu lietot nav vēlēšanās, to vajadzētu uzklāt vakarā. Vēl der ielāgot: ja āda pēc krēma uzklāšanas nešķiet gana maiga un sajūtas nav komfortablas, labāk nomainīt krēmu pret barojošāku, nevis klāt vēl otru kārtu.

Kombinētai ādai vajadzīgs mitrinošs līdzeklis, kas taukainās sejas zonas mitrina, bet sausās pabaro. Ja atšķirība starp šīm zonām ir ļoti liela, vērts iegādāties divus dažādus krēmus (taukainai un sausai ādai).

Taukainai ādai ir pietiekami tauku. Tie kavē mitruma iztvaikošanu, tāpēc ādai barojošas vielas nav vajadzīgas. Gluži otrādi – piemēroti būs taukus nesaturoši geli, fluīdi un krēmi. Ieteicama sastāvdaļa ir pienskābe – tā mitrina un reizē cīnās pret taukainai ādai raksturīgajiem izsitumiem.

Mitrināšana atkarībā no gadalaika

Tas, cik daudz ūdens ir mūsu ādā, atkarīgs no ūdens satura gaisā. Ja gaiss ir silts un sauss vai auksts un sauss, āda izžūst. Krītoties gaisa mitruma līmenim, no tās iztvaiko vairāk ūdens. Šis pats fizikas likums attiecas uz mitrinošo krēmu iedarbīgumu: jo sausāks gaiss, jo sliktāk tie iedarbojas. Kad tiek pārsniegta noteikta zemākā mitruma līmeņa robeža, krēms tajā esošo mitrumu atdod ne vairs ādai, bet gan gaisam. Tas kļūst neefektīvs. Šī robeža dažādiem krēmiem variējas.

Secinājums?

Mitrinošo krēmu vajadzētu izvēlēties atbilstīgi gaisa mitrumam vai gadalaikam. Turklāt vasarā mēs ādu labprātīgi pakļaujam tik spēcīgam sausinātājam kā saule. No vienas puses, tas ir tikai saprotami, jo skaisto dienu pie mums pēdējos gados kļūst arvien mazāk, bet, no otras, tāpat kā saule izkaltē puķu dobi, tā izžāvē arī mūsu ādu, sekmējot sīku krunciņu veidošanos, ādas lobīšanos un tvirtuma zudumu. Turklāt šādi cieš ne vairs tikai seja, bet arī ķermenis un mati.

officiel.lv

Instant Radiance Moisture Mask, STENDERS, 75 ml, 19,90 €
Zīdainas gelveida konsistences maska, kas palīdz nosargāt ādai tik vajadzīgo mitrumu un piešķir tai svaigu un veselīgu izskatu.

Hydra-Hyal Intensive Hydrating Plumping Concentrate, Filorga, 30 ml, 53 €
Intensīvi mitrinošais koncentrāts satur līdz desmit reižu vairāk hialuronskābes nekā parastie produkti. Tas iekļūst dziļi ādā, nodrošinot tūlītēju mitrinošu, izlīdzinošu un tvirtumu atjaunojošu iedarbību.

Hydra Lifting, EISENBERG, 50 ml, 142 €
Krēms satur unikālu biotehnoloģisku un augu valsts sastāvdaļu kombināciju, kas nodrošina optimālu ādas mitruma līmeni. Produktam piemīt arī nostiprinošas un atjaunojošas īpašības.

officiel.lv

Hydra 24+ Gel Creme Sorbet, Payot, 50 ml, 46,99 €
Maigais, zīdainais želejveida krēms sniedz tūlītēju svaiguma sajūtu un nodrošina 24 h mitrināšanu. Pateicoties sastāvā esošajam arbūza un vīģes ekstraktam un Hydra Defence kompleksam, tiek atjaunots un saglabāts ādas dabiskais mitruma līmenis, novērstas pirmās novecošanās pazīmes.

Advanced Moisture Revitalizing Serum, Apivita, 50 ml, 31 €
Satur tādas vērtīgas sastāvdaļas kā hialuronskābi, kas intensīvi mitrina ādu, ģerānijas eļļu – tā mitrina, atjauno un tonizē, alveju, medu un olīveļļu, kas to baro.

officiel.lv

AVOKADO IR BEZGALA VESELĪGS UN SATUR B7 VITAMĪNU, KAS PALĪDZ NOVĒRST ĀDAS SAUSUMU.

Sausa ķermeņa āda

Karstumā ķermenis izdala daudz šķidruma, lai sevi atdzesētu. Šādā laikā patērējot alkoholu, kofeīnu, sāli vai taukus, mēs organismam laupām mitrumu un rezultātā jūtamies saguruši. Tāpēc ir svarīgi lietot daudz ūdens. Labs risinājums ir arī piparmētru tēja, kas, dzerta maziem malciņiem, sniedz papildu atvēsinošu efektu. Vēl atjaunot zaudēto šķidrumu palīdz arbūzi, greipfrūti un gurķi, kuru sastāvu līdz pat 90 procentiem veido ūdens. Noderēs arī avokado – lai arī auglis ir trekns, tas ir bezgala veselīgs un satur B7 vitamīnu, kas cita starpā palīdz novērst ādas sausumu.

Arī ilgstoša vannošanās sekmē ādas sausumu. Mazgājoties jāpatur prātā – jo karstāks ūdens, jo lielāks ādas mitruma zudums. Iztikt ar vēsāku ūdeni vasarā varētu nebūt problēma, turklāt tādējādi āda kļūs tvirtāka, un uzlabosies asinsrite. ≪Ķermeņa ādas attīrīšanai vērtīgas ir tā sauktās dušas eļļas jeb eļļas ziepes vai krēmveida mazgāšanas līdzekļi. Tie neputosies tik izteikti kā ierasta dušas želeja, toties maigi attīrīs ādu un neļaus mazināties tās dabīgajam mitruma līmenim. Tā dēvētie emolienti jeb ādas mīkstinātāji jālieto regulāri divas reizes dienā, pat ja dušā mazgājamies tikai vienu reizi.

Uzklājot ādas barjeru atjaunojošo līdzekli uz viegli mitras ķermeņa ādas, tas vieglāk iesūksies ādā un intensīvāk mitrinās. Ja āda ir sausa un raupja, raga slānis būtu jāmazina ar sūkli vai speciālu suku – tikai tad emolienti spēs efektīvi pildīt savu funkciju. Ķermeņa krēmu vēlams uzklāt virzienā uz augšu (limfas atteces virzienā), tādējādi mazinot tūsku, veicinot asinsriti un līdz ar to uzlabojot ādas kopējo izskatu,≫ stāsta dermatoloģe Anna Bērziņa.

officiel.lv

Frangipani Monoi Body Oil, Elemis, 100 ml, 40 €
Eksotiska eļļa ar maigu ķermeni harmonizējošu aromātu. Ātri iesūcas un sniedz veldzi sausai ādai.

Revitalizing Body Emulsion, Shiseido, 200 ml, 49,99 €
Maigas tekstūras atjaunojošā ķermeņa emulsija labi mitrina ādu un padara to samtainu un tvirtu.

Tropical Nuts Melting Body Balm, Cinq Mondes, 200 ml, 64,99 €
Intensīvi mitrinošs ķermeņa balzams ar kūstošu tekstūru, kas maigi kopj ādu un padara to zīdaini gludu.

Soin Bi-Phasé Ultra-Hydratant, EISENBERG, 100 ml, 79 €
Divfāžu līdzeklis ir piemērots gan jutīgai un atūdeņotai sejas ādai, gan ķermenim un matiem. Satur 5 dabīgas eļļas ar barojošām un atjaunojošām īpašībām un sniedz 24 stundu mitrinošu iedarbību.

Body Yogurt Blackcurrant, STENDERS, 245 ml, 11,90 €
Vieglais ķermeņa krēms ar jogurta ekstraktu satur 87,57% dabiskas izcelsmes sastāvdaļu, uzlabo ādas mitruma līmeni un tvirtumu.

officiel.lv

TEKSTS ULLA VAITE; konsultējusi dermatoloģe ANNA BĒRZIŅA
Foto: publicitātes materiāli, pixabay.com

Komentēt

Top