Tu esi šeit:
Sākums > DZĪVES STILS > SKAISTUMS > Nagu kopšana cauri gadsimtiem

Nagu kopšana cauri gadsimtiem

officiel.lv

Koptas rokas un nagi sievietēm bijuši aktuāli visos laikos un zemēs: Senajā Ķīnā, Indijā, Ēģiptē… Bet kā radās mūsdienu nagu kopšanas produkti rietumu pasaulē?

XIX GADSIMTS – BURVJU NŪJIŅAS

1800 Modē īsi mandeļveida nagi. Ik pa laikam tos krāso ar parfimētu eļļu un pulē ar ādas lupatiņu, lai skaisti spīdētu.

1830 Kāds Eiropas ārsts, vārdā Sitss, iedvesmojas no apelsīnkoka zobu bakstāmajiem kociņiem un sadomā tiem līdzīgus izmantot manikīram. Līdz tam kutikulu atbīdīja ar metāla instrumentiem vai arī izgrieza ar šķērēm.

1892 Dr. Sitsa radiniece jaunā veida manikīru popularizē starptautiskā mērogā. Viņas priekšlasījumi gūst atbalsi arī Amerikā, un parādās manikīra saloni sievietēm ar dažādu turības līmeni.

XX GS. PIRMĀ PUSE – NAGU LAKAS PARĀDĪŠANĀS

1900 Nagiem formu piešķir ar šķērēm un metāla vīlīti. Spīdumu panāk, iemasējot nagā viegli ietonētu krēmu vai pūderi. Jau ir radīta mūsdienu nagu lakas priekštece, ko uzklāj ar kamieļa saru otiņu. Vienīgā bēda – pēc dienas tā jau ir nogājusi.

1910 Ņujorkā tiek dibināta firma Flowery Manicure Products, kas ražo metāla nagu vīlītes un izgudro tā dēvēto Emery Board – ar smalkiem granāta putekļiem klātu vīlīti, kas gūst lielu atsaucību. Bez Emery Board vairs neiztiek neviens manikīrs.

1914 Anna Kindreda no Ziemeļdakotas iesniedz patentu par nagu pārklājumu, kas tos aizsargā, strādājot ar ķimikālijām un dažādām krāsvielām.

1917 ≪Nekādā gadījumā negrieziet kutikulu,≫ novembrī brīdina reklāma žurnālā Vogue. ≪Labāk izvēlieties Home Manicuring piedāvāto Simplex metodi, kam nav nepieciešami speciāli aksesuāri.≫ Simplex manikīra komplektā ietilpst līdzeklis kutikulu noņemšanai, nagu pulējamie piederumi, apelsīnkoka kociņi, vīlīte un brošūra par to, kā veicams manikīrs. Lai iegūtu spīdīgus nagus, sievietes izmanto vīli un pulējamo pastu vai pūderi.

1920 Nagiem vēl joprojām nav pieejama īsta laka, taču pareizo bāzi beidzot rada autoindustrija, izstrādājot auto laku.

1925 Tirgū parādās caurspīdīga rozā nagu laka. To klāj tikai nagam pa vidu, mēnestiņš un naga gals paliek nekrāsoti. 20. un 30. gadi Beatrisei Kejai, kas MGM atbildīga par manikīru, ir ≪Mēness manikīra≫ laiks. Kutikula tiek atbīdīta un naga gals novīlēts spics. Pēc tam uz naga, izņemot mēnestiņu un naga galu, uzklāj laku. Šajā laikā etiķete liedz krietnām sievietēm lakot nagus spilgtās krāsās.

1930 Pateicoties tādām Holivudas filmu dīvām kā Džīna Hārlova, Glorija Svonsena un Rita Heivorta, kuras allaž izskatās elegantas un koptas, nagu laka nāk modē visā pasaulē. ≪Mēness manikīrā≫ parādās sarkanais tonis. Gena Laboratories ievieš ražošanā nagu lakas noņēmēju, ienadžu eļļu un kutikulas noņēmēju.

1932 Čārlzs Revsons un viņa brālis Džozefs, pēc aroda – ķīmiķis, kopā ar Čārlzu Lahmenu izstrādā košu, sedzošu laku, ko iespējams uzklāt bez svītrām. Tās pamatā ir nevis krāsvielas, bet gan jauna veida krāsu pigmenti, kas labāk šķīst un pieļauj lielāku toņu izvēli. Ir dzimis zīmols Revlon, un tas laiž klajā sarkanos toņus no gaiši sārta līdz pat purpuram. Zīmols kā pirmais popularizē 30. gadu aktualitāti – lūpas un nagus vienā tonī.

1934 Čikāgas zobārsts Maksvels Lape izgudro Nu Nails – mākslīgus nagus tiem, kas grauž savējos.

1937 Herieta Feigenbauma no Minesotas saņem mākslīgo nagu galu patentu, tie paredzēti nagu labošanai un pagarināšanai..

1940 Rita Heivorta prezentē jaunu tēlu: viņas garie, sarkanie nagi ir apvīlēti ovāli un nokrāsoti pilnībā, naga mēnestiņš vairs nav nelakots. Par visvairāk pārdotajām kļūst tādas košas krāsas kā Elizabeth Arden ražotā Schoolhouse Red, kas tolaik maksāja 75 centus.

1945 Pēc Otrā pasaules kara atkal aktuāls kļūst meikaps un tiek ražotas jaunas nagu lakas sarkanā, rozā un citās krāsās. Max Factor laiž klajā Satin Smooth Nail Polish.

XX GS. OTRĀ PUSE – DIZAINS UN SPĪDUMS

1950 Nagu dizaina pasaule kļūst arvien raibāka, un modē ir vai nu tumši, spici apvīlēti nagi, vai arī dabiski krāsoti gaišos toņos un apvīlēti ovāli. 50. gados parādās arī pirmās manikīra bāzes un notiek pirmās manikīra meistaru apmācības. Revlon īpaši tām izstrādā komplektu ar visu, kas nepieciešams profesionālai nagu modelēšanai.

1957 Tomass Sleks saņem patentu par šabloniem, kas palīdz pagarināt dabiskos nagus ar akrilu. Tie tiek ražoti ar nosaukumu Pattinail.

1970 Ir sācies mākslīgo nagu bums. Akrila nagi kļuvuši izturīgāki un gandrīz vairs neatšķiras no dabiskajiem. Aktuāli ir nagus apvīlēt taisni. Aizvien populārāki kļūst gari nagi, ko par īpaši seksīgiem uzskata ASV.

1972 Sāk ražot zilas un zaļas lakas ar sudraba mirdzumiem. Tās kļūst par karnevāla ballīšu laika pārdošanas hitu un nezaudē aktualitāti arī vasarā – tad ar tām tiek lakoti arī kāju nagi.

1980 Akrilu pamazām nomaina stiklšķiedra. Nagus nu lako ne vairs vienā, bet vairākās krāsās, dekorē ar akmentiņiem un citiem aksesuāriem, un tie izskatās gluži kā mākslas darbi. Nagu dizainera darbs tiek atzīts par profesiju, tās popularitāti vairo apmācības un dažādi konkursi.

1984 Stomatoloģijas preču piegādes uzņēmuma īpašnieks Džordžs Šeifers uzzina, ka liela daļa viņa klientu ir manikīra meistari, kas firmas pārdotos zobu protēžu līdzekļus izmanto manikīra veikšanai. Pēc sākotnējā pārsteiguma Šeifers noalgo ķīmiķi, kas nodarbojas ar produktu izstrādi tieši manikīram. Sadarbībā ar Suziju Veisu-Fišmani tiek radīts zīmols OPI Lacquer, kura produkcija ir ļoti populāra arī mūsdienās.

officiel.lv
OPI Nail Lacquer nagu lakas, 15 ml

1989 Zīmola Alessandro International īpašniece Silvija Troska kopā ar kīmiķu komandu rada jaunu produktu, ko nosauc par Soft Gel System. Pretstatā akrilam tas nesatur skābi, līdz ar to nekaitē nagiem. Jaunais elastīgais materiāls spēj pieņemt naga formu un nedzeltē.

officiel.lv
Alessandro International Soft Code Gel

1990 Jaunā desmitgade sākas radoši – ar Margaret Astor ražoto nagu lakas zīmuli. Savukārt zīmols Manhattan nāk klajā ar smaržīgo nagu laku, kas pieejama dažādās versijās: ar augļu, vaniļas vai ceriņu aromātu.

1991 Manhattan turpina pārsteigt, ieviešot ražošanā Peel-Off laku, ko var vienkārši novilkt no naga. Uz nagiem tā turas maksimums divas dienas.

1995 Umas Tūrmanes nagi filmā Pulp Fiction ir lakoti ar Chanel tikko klajā laisto laku Rouge Noir. Pavedinoši tumšsarkanais tonis iemanto milzu popularitāti, kas nav zudusi joprojām.

2013 Alessandro International Vācijas lielākajā skaistumkopšanas izstādē Düsseldorf Beauty prezentē jauno Peel-o ff nagu laku StripLac – UV/LED lampā žūstošu laku, ko var noņemt kā līmplēvīti un kas nebojā nagus kā UV lakas, kuras šķaida ar 100% acetonu. Par jaunā produkta vēstnieci kļūst Pamela Andersone.

officiel.lv
Striplac Peel-Off UV/LED Nail Polish, tonis 27 Secret Red, Alessandro International, 8 ml
Nail Polish, Alessandro International, 10 ml

2014 Zīmols Kinetics Latvijā rada laku SolarGel Professional Nail Polish, kas, lietota kopā ar pārklājumu SolarGel Top Coat, padara nagus tikpat spīdīgus kā želejlaka un nodrošina lakas noturību līdz pat desmit dienām.

officiel.lv
SolarGel Professional Nail Polish, Kinetics, 15 ml SolarGel Top Coat, Kinetics, 15 ml

2016 Alessandro International laiž klajā nagu laku ar formulu 7-free, kas nesatur tādas parastajās nagu lakās izmantotas kaitīgas vielas kā dibutilftalāts, toluols, formaldehīds, melamīna formaldehīda sveķi, kampars, parabēni un ksilols.

 

Teksts Ulla Vaite
Foto: OPI reklāmas kampaņa, publicitātes materiāli

Komentēt

Top